Wojny węglowe
Wojny węglowe - seria zbrojnych potyczek jakie na przestrzeni wielu lat wybuchały pomiędzy Monarchią Austro-Węgierską a Krajem Winków. W konflikcie chodziło o wungiel - podstawowy surowiec energetyczny na którym oparta jest gospodarka Austro-Węgier. Większość fabryk, kolej żelazna napędzana była i jest przez silniki i maszyny parowe. Karbon w MAW wydobywano jeszcze przed powstaniem samego kraju, a w ciągu ostatnich stu lat (czyli za rządów Jego Cesarskich Królewskich Mości Franciszka Józefa II, a obecnie Franciszka Leopolda), jego zużycie zwiększyło się kilkusetkrotnie. Miała na to wpływ rewolucja przemysłowa do której doszło jeszcze za życia Franza Josifa II.
Niestety nadmierna eksploatacja wungla doprowadziła do wyczerpania niemal do zera złóż tego surowca na terytorium Monarchii Naddunjskiej. I nawet zamorskie kolonie (Wyspy Franciszka Józefa, Faraonat Natanii i nordacki Weinland) nie są w stanie zaspokoić zapotrzebowania kraju. Największe złoża karbonu na Pollinie, znajdują się pod powierzchnią Orientyki.
Otoczony przez silne kraje, Franciszek Leopold, podjął decyzję o przejęciu złóż wungla na południe od granic Austro-Węgier. O Winkach dawno na kontynencie nie słyszano, mówiono nawet, że opuścił nas Wielki Ogórek i w końcu Matka Radiacja zrobiła z nami porządek.
Jakie więc zdziwienie musiało się pojawić wśród żołnierzy cesarsko-królewskiej Armii, kiedy po przekroczeniu Psich Szczytów, zobaczyli oni Winków żywych i uzbrojonych po zęby. Armia Austro-Węgier jeszcze kilkukrotnie próbowała przekroczyć granice Kraju Winków, ale opór mieszkańców Pustkowi zawsze pozostawał silny.
Po kolejnej z rzędu klęsce swoich sił zbrojnych, Jego Cesarska i Królewska Mość Franciszek Leopold stwierdził, że taniej będzie zainwestować fundusze i stworzyć marionetkowe państwo, znane wszystkim jako Edelweiss.